Dlaczego strony internetowe tak wielu parafii w Polsce są mało intuicyjne i nieprzejrzyste?

 

Niestety bardzo często na stronach internetowych danej parafii z trudem udaje mi się wyszukać informację o nabożeństwach. Nie mówiąc już o ogłoszeniach parafialnych.

 

Wydaje mi się, że to są jedne z najważniejszych informacji jakie gość strony internetowej danej parafii poszukuje. Może się mylę, ale mnie bardzo irytują takie sytuacje, gdzie na stronie głównej pokazują mi się jakieś informacje związane z parafią (koncerty, akcje, wspólnoty, listy pasterskie, zdjęcia z imprez parafialnych, gazetka parafialna, info o patronie itp), a informacja o nabożeństwach jest gdzieś ukryta w zakamarkach zakładek lub widnieje gdzieś na dole strony. I żeby tam dotrzeć, niejednokrotnie trzeba przewinąć wiele stron… Jest to problem zwłaszcza wtedy, kiedy wyszukuje się informacje na telefonie.

Rozumiem, że strona parafii ma służyć przed wszystkim parafianom, dlatego są tam umieszczane niezbędne aktualności, informacje, czytania, intencje mszalne, msze online… Jednakże dla kogoś, kto chce tylko dowiedzieć się o której godzinie jest nabożeństwo, spowiedź, adoracja to jest problem…

Tracenie czasu na buszowanie po nieczytelnej i mało przejrzystej stronie internetowej niejednokrotnie spowodowało, że rezygnowałam z odwiedzin w tej parafii. Wybierałam wtedy się tam, gdzie na stronie internetowej w sposób szybki i klarowny uzyskałam informacje.